News

Meopta funguje už osmdesát let

Optikotechna na Velkých Novosadech Optikotechna na Velkých Novosadech

Osmdesátiny slaví v letošním roce přerovská Meopta. Ta v současnosti patří mezi největší zaměstnavatele regionu. Práci poskytuje 2 500 lidem.

   Od roku 1933 firmou prošlo na 30 000 pracovníků. Zajímavostí také je, že v době kuponové privatizace ji vlastnilo přes 11 000 obyvatel. Za svůj vznik vděčí podnik profesoru zdejší průmyslové školy - Aloisi Mazurkovi, který si optický obor zamiloval a intenzivně se mu věnoval ve svém volném čase a o prázdninách. Jeho zásluhou se začala na počátku 30. let minulého století také optika vyučovat i na průmyslové škole, což už byl jen krůček k založení podniku. Ten udělal Alois Beneš a firmu pojmenoval Optikotechna. Továrnu nechal vystavět na Velkých Novosadech, v místě dnešního Tesca. Podnik zpočátku zaměstnával jen hrstku lidí, v roce 1935 však už toto číslo vzrostlo na 150 zaměstnanců. Tento rok byl také rokem prvního kontaktu firmy s vojenskou výrobou. "Ministerstvo národní obrany a zbrojovka projevily tehdy zájem o dovybavení československé armády optickými přístroji," uvedla Zuzana Veselá z přerovské Meopty. Optikotechnu pak vzala pod svá křídla zbrojovka a postavila i nynější budovy.  

   Za války byl podnik obsazen Wehrmachtem a totálně nasazeni tady nedobrovolně vyráběli komponenty pro německou armádu. Po válce byla továrna znárodněna a stala se součástí nově založené Meopty.

   Její současní majitelé - strýc a synovec Raussnitzovi - figurují v dějinách podniku od počátku devadesátých let. Jako nadnárodní společnost působí Meopta v oblasti výzkumu a vývoje, v konstrukční činnosti a ve výrobě optických i mechanických součástí či jejich následné montáži. Za dlouhou dobu své existence se Meopta stala specialistou na optické produkty nejvyšší kvality pro průmyslové, vojenské a spotřební trhy.

 

TV Přerov

Top Desktop version