News

Regenerace panelového sídliště Budovatelů

  • Napsal(a)  www.prerov.eu
  • Tisk

Sídliště Budovatelů má šanci stát se atraktivnějším místem k životu. Okolí třináctipatrových domů - starých téměř půl století - čeká regenerace, která má do „betonového“ prostoru přinést více zeleně, ale třeba i dětské hřiště či venkovní posilovnu pro dospělé. Architekti se zaměřili také na řešení zpevněných ploch a komunikací – a především pak na navýšení parkovacích míst, protože ta na sídlišti citelně scházejí. Veřejné projednávání, zaměřené na regeneraci Budovatelů, se konalo ve středu 6. prosince. Občané se seznámili s návrhy tří architektonických kanceláří, prohlédli si jejich prezentace – a v závěru měli možnost přidělit jednomu z návrhů svůj hlas.

Ze sídliště Budovatelů, čítající zhruba devět stovek obyvatel, si návrhy odborníků přišly poslechnout asi čtyři desítky lidí. „Do ankety se jich pak zapojilo dvaatřicet. Nejvíce hlasů – osmnáct - získala prezentace ateliéru Circulos Meos z Olomouce. Devět hlasů dali občané návrhu od Ellement architecs ze Zlína a pět hlasů získala prezentace Studia PAB z Olomouce,“ řekla Kamila Lesáková z odboru koncepce a strategického rozvoje přerovského magistrátu. Při konečném rozhodování bude mít tato anketa 25procentní podíl na rozhodování, dalších 25 procent získá ekonomická výhodnost návrhů a plných 50 procent bude patřit názoru odborné poroty. Ta se sejde k hodnocení už 13. prosince a bude složená ze dvou architektů, jednoho dopravního inženýra, jednoho náměstka primátora a jednoho zástupce oddělení investic přerovského magistrátu.

Všichni autoři měli za úkol navrhnout úpravy maximálně do 30 milionů korun. „Víme, že dotační program na revitalizaci sídlišť nebyl pro příští rok vyhlášen, ale věříme, že ministerstvo vypíše nový, třeba i s vyšší finanční podporou. Pokud ne, budeme se muset do opravy sídliště pustit po menších částech sami, protože stav všech ploch je opravdu žalostný,“ řekl radní Jan Horký.

Ve všech návrzích mělo sídliště z pohledu automobilové dopravy fungovat jako zóna 30, nebo jako obytná zóna s maximální rychlostí 20 km/hod. Občany ale asi nejvíce zajímalo, jak se architekti popasují s místem pro parkování – aktuálně by sídliště Budovatelů potřebovalo asi sto dalších míst pro auta. „Novými možnostmi parkování se zabývaly všechny tři návrhy. Jediné studio Ellement architects přišlo s návrhem na podzemní parkoviště pro osmdesát aut – ale jeho pořízení by přišlo na 50 milionů korun, takže by si řidiči za parkování museli platit. A to by bylo jistě téma k diskuzi,“ řekl na závěr náměstek primátora Pavel Košutek.

            Všechny návrhy jsou dostupné na webových stránkách města Přerova. 

TV Přerov

Top Desktop version