News

Šetřete vodou, je sucho. Opatření, které platí pro celé Přerovsko, zakazuje odběr povrchových vod

  • Napsal(a)  www.prerov.eu
  • Tisk
Foto: www.prerov.eu Foto: www.prerov.eu

Na Přerovsku platí od prvního srpnového dne opatření, které až do 20. září zakazuje obecné nakládání s povrchovými vodami ze všech vodních toků a nádrží. Zákaz neplatí jen pro město a jeho místní části, ale i pro dalších osmapadesát obcí, spadajících pod Přerov. Opatření vydali úředníci z oddělení vodního hospodářství na doporučení Povodí Moravy.

 

 

„Jeho zástupci nás už 18. července vyzvali, ať zvážíme možnost upravit povolené i obecné nakládání s vodami, a to vzhledem ke stávajícímu suchému období a nepříznivé hydrologické situaci,“ uvedl přerovský primátor Vladimír Puchalský. Připomněl, že v minulých dnech došlo ke kritickému snížení průtoků ve vodních tocích, ke snižování hladin rybníků i nádrží a také ke snižování hladiny podzemních vod – čímž dochází ke kyslíkovému deficitu a k vážnému ohrožení vodních a na vodu vázaných ekosystémů.

 

Všichni starostové obcí a také předsedové místních částí byli o situaci informováni dopisem, který z přerovského magistrátu odešel první srpnový den. Měli by své občany informovat o tom, že mají věnovat zvýšenou pozornost odběrům podzemních vod ze studní a odběrům pitné vody z vodovodních řadů – jednoduše řečeno soustředit se na to, aby se vodou zbytečně neplýtvalo. „Jestliže dnes někdo používá například vodu z Bečvy nebo ze Strhance k zavlažování zahrádky, teď by se měl podobných zvyklostí zdržet – a to až do poloviny září. Zároveň všem doporučujeme v maximální možné míře zachytávat a zadržovat srážkové vody – a pro závlahu přednostně využívat právě tyto srážkové vody,“ vysvětlila Pavla Tomčíková z oddělení vodního hospodářství přerovského magistrátu.

 

Občané, kteří mají platná povolení k odběru povrchových vod, se musí řídit podmínkami, které mají uvedené ve svých povoleních.

 

Opatření obecné povahy – zákaz obecného nakládání s povrchovými vodami – se týká území těchto obcí: Přerov včetně jeho místních částí, dále obcí Beňov, Bezuchov, Bochoř, Brodek u Přerova, Buk, Císařov, Citov, Čechy, Čelechovice, Dobrčice, Domaželice, Dřevohostice, Grymov, Horní Moštěnice, Hradčany, Kojetín, Kokory, Křenovice, Křtomil, Lazníčky, Lazníky, Lhotka, Lipová, Líšná, Lobodice, Měrovice nad Hanou, Nahošovice, Nelešovice, Oldřichov, Oplocany, Oprostovice, Pavlovice u Přerova, Podolí, Polkovice, Prosenice, Přestavlky, Radkova Lhota, Radkovy, Radslavice, Radvanice, Rokytnice, Říkovice, Sobíšky, Stará Ves, Stříbrnice, Sušice, Šišma, Tovačov, Troubky, Tučín, Turovice, Uhřičice, Věžky, Vlkoš, Výkleky, Zábeštní Lhota, Žákovice, Želatovice

 

TV Přerov

Top Desktop version